Bu İçeriği Paylaş
18 Ocak 2018 Perşembe

'Meriç Yer Fıstığı' Markası Tescilini Aldı


İlçenin katma değeri yüksek ürünlerinin başında gelen fıstığın markalaşması idareci ve üreticilerde büyük sevinç yarattı. Meriç Kaymakamı Erinç Demir, alınan tescilinin fıstığını Türkiye genelinde tanıtımına büyük katkı sunacağını belirtirken Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin de fıstığın Türkiye pazarında marka tescili işaret amblemiyle satılacağını söyledi.
 
 
Meriç Kaymakamlığı, Meriç Belediyesi ve Meriç Ziraat Odası’nın üreticilerle koordineli şekilde başlattığı Meriç yer fıstığının markalaşma ve tanıtım çalışmaları meyvelerini almaya başladı. İlçede üretilen fıstık ‘Meriç yer fıstığı’ markasıyla tescil aldı. Meriç Kaymakamı Erinç Demir, ilçenin en önemli tarım ürünlerinden olan yer fıstığının markalaşma yolunda ilk adımı attığını söyledi. Demir, yer fıstığına alınan marka tescilinin ilçedeki üretime ve fıstığını tanıtımına katkı sağlayacağını belirtti.
 
“YENİ HEDEF COĞRAFİ İŞARET”
Bölgenin yer fıstığı yetiştirilmesi için çok uygun olduğunu aktaran Demir, şunları kaydetti:  "Yaklaşık sekiz aydır marka tescili almayı bekleyen yer fıstığımız ilçede marka tescili alan ilk ürün oldu. İlçemiz ve üreticimiz açısından çok önemli gelişme. Bundan sonra Meriç yer fıstığının ekim alanlarını genişleterek fıstığın cinsinin ve lezzeti kalitesinin korunması için mutlaka iyi bir kontrol mekanizması oluşturulmalıyız. Meriç yer fıstığı için coğrafi işaret başvurusu da yapıldı. Çiftçilerimize ve ilçemize hayırlı olsun. Üreticilerimize bol kazançlar diliyorum. Yer fıstığının marka tescili almasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
 
“FISTIĞIN DEĞERİ YÜKSELECEK”
Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin de Meriç yer fıstığının tescil almasının fıstığın marka değerini yükselteceğini ifade etti. Trakya'da geniş kapsamda yer fıstığı üretilen tek yerin Meriç ilçesi olduğunu dile getiren Ergin, şöyle konuştu: "Yapılan laboratuvar incelemelerinde Meriç'te üretilen yer fıstığının protein değerlerinin yüksek olduğunu kanıtlanmış durumda. Meriç, Türkiye'nin kaliteli yer fıstığının yetiştirildiği yerlerden biri. Meriç yer fıstığı Türkiye pazarında resmi marka tescilli ve işaret amblemi ile satışa sunulacak. Bu kaliteyi koruyup en iyi şekilde tanıtmalıyız. Meriç yer fıstığı inşallah çiftçilerimizin ve ilçemizin yüzünü güldürecek" şeklinde konuştu. 
 

 
Bu içerik 180 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi