Bu İçeriği Paylaş
19 Mart 2018 Pazartesi

Ergin, “Büyük Şirketler Arazilerimizi Neden Topluyor?”


Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, Trakya’da binlerce dönüm tarım    arazisinin büyük şirketler tarafından alındığını söyledi. Söz konusu durumun ileride büyük sorunlara yol açacağını kaydeden Ergin, “Trakya'nın verimli, birinci sınıf toprakları da son yıllarda hızla el değiştiriyor” dedi. 
 
 
 
Ergin açıklamasının devamında şunları kaydetti, “ Bu değiştirme öyle küçük yatırımcıların ilerisi için kendini güvene alma kaygısından çok öte bir boyutta! Toprakları satın alan yeni ama büyük bir oyuncu var: Herkesin adını bildiği Aslen Erzincanlı bir işadamı” dedi. Son yıllarda uygulanan tarım politikalarının üreticiyi toprağından uzaklaştırdığını savunan Ergin, köylülerin topraklarını satmak zorunda kaldığını öne sürdü.
 
BİNLERCE DÖNÜM ARAZİDEN SÖZ EDİLİYOR
“Son 10 yılda Trakya topraklarına büyük şirketlerin hücum ettiğin ve binlerce dönüm toprağı bünyelerine kattıklarını vurgulayan Ergin, şöyle devam etti: “İlk defa 2007 yılında, özelleştirme kapsamındaki Lüleburgaz Sarımsaklı Çiftliğini 58 milyon dolara ihaleyle alarak tarım alanında faaliyete başlayan bu iş adamı, aradan geçen 10 yılda Trakya’nın 3 ilinde (Kırklareli-Tekirdağ ve Edirne) 500'e yakın köyde binlerce dönüm arazi topladı. Arazilerin toplam ne kadar olduğu bir muamma! 350 bin ile 550 bin dönüm arasında rakamlar telaffuz ediliyor. Muhtemelen şirket yetkilileri bile ne kadar toprak satın aldıklarını bilmiyorlar!”
 
“YABANCILAR GELECEĞİ GÖRÜYOR”
“Bu iş adamı ve ilgili Tarım şirketinin başkan yardımcısı Hava Demir, "...dünyada su ve buğday savaşları yaşanabilir. Biz de bu bilimsel gerçekleri görüp yatırımlarımızı gıda üretimine kaydırıyoruz.." açıklamasını yaparken neden sadece Trakya'dan arazi topladıklarına açıklık getirmiyor! Aynı şekilde Edirne'de yerel bir gazeteye röportaj veren ilgili şirketin Tarım'ın grup müdürü "Trakya'da 40 köyde faaliyet gösterdiklerini belirtip 30'u ziraat mühendisi olmak üzere toplam 90 çalışanımız var" diyor. Binlerce dönüm ve 400 pareye yayılmış toprağı nasıl 90 kişiyle işleyebildiklerini ise açıklamamış!!! Burada belirmekte fayda var; bazı toprakları işlemeyen ilgili şirket, toprağı aldığı köylüye işletip karşılığında para veya ürün olarak hiçbir şey talep etmiyormuş! Bu, hayatın işleyişine aykırı ve tarım yapacağım diyerek toprak toplayan bir işadamı için zarar yazan bir durum! Belirtmekte fayda var, hani su ve buğday savaşları?” dedi.
 
“KARDEŞLERİN ARASINI BOZMAYA ÇALIŞIYORLAR”
“İlk zamanlarda köylülerle anlaşma yoluna giderek ve fiyatları rayicinden yüksek tutarak toprak toplayan firma artık miraslı olan ve mahkeme kararıyla ortaklığı giderilmesi gereken ihtilaflı topraklara göz dikmiş durumda. İhaleye konulmuş olan bu topraklara, miraslılardan daha yüksek fiyat vererek zoralım yoluna başvuruyor. Atalarından miras kalan toprağı mahkeme yoluyla bölmek isteyen kardeşlerin arasına girip toprağı zorla ele geçirmeye başlamış. Trakya'da artık birçok köyde bu duruma sıklıkla rastlanıyor. Firma yetkililerinin adliyelerde karargah kurdukları söyleniyor. Ve artık ilk etapta gerçekten tarımcı imajı veren firma artık köylülerin gözünde inandırıcılığını yitirmiş durumda.” 

“İŞ ÜRKÜTÜCÜ BOYUTTA”
“Şimdi köylerde ve kasabalarda, tarım kooperatiflerinde, sanayi ve ticaret odalarında hep aynı soru soruluyor:“Bu kadar toprağı ne yapacak?" Cevaplar çok çeşitli. Sadece tarım diyen de var, Trakya'da kaya gazı var, büyük projelerin kokusunu almışlardır onun için diyen de yada kamuoyunda rahatsızlık uyandıracak ülke veya kişiler adına topladığını söyleyenler de... Yorumlar çok farklı. Ancak insanların aklına çok çeşitli şeyler gelmesi normal. Bahsi geçen Tarım şirketi toprak toplaması adeta bir -şehir efsanesi demeyelim çünkü artık iş tamamen ürkütücü boyutta- şehir dedikodusuna dönüşmüş durumda.”
 
“OLAY ANKARA’DA YANKI YAPMALI”
“İşin ilginci Trakya illerinin siyasetçilerinin bu konuyu bilip de herhangi bir girişimde bulunmaması. Bu sadece tarım olayı değil toplumsal bir sorun olarak da karşımıza çıkıyor. Neden? Çünkü toprakları zoralım yoluyla ellerinden alınan köylü ekonomik olarak zor duruma düşüyor. Güvencelerini kaybediyorlar ve bu kısmen de olsa göçe neden oluyor. Bu nedenle milletvekillerine, yerel yöneticilere ve odalara bu konuyla ilgili çok iş düşüyor. Belediye meclislerinde bu konuyla ilgili özel konuşmalar gerçekleşse de bu durum yeteri kadar ilgi ve etki uyandırmıyor. İşin Ankara'dan duyulması gerekli.”
 
“NEDEN TRAKYA?”
“Aslında daha birçok şey yazılabilir bu konuda. Tarım mı yapılacak bu topraklarda yoksa neden farklı bir şey mi bilemiyoruz? Bildiğimiz tek şey 10 yıldır sürekli toprak toplayan ve Trakya'nın adeta sahibi olan bir firma var karşımızda. Artık dillerden düşmeyen İlgili Tarım şirketi bakalım daha ne kadar toprak toplayıp, gariban Trakya köylüsünü üzmeye devam edecek? Ve başta sorduğumuz sorunun yanıtı da halen muamma: Neden verimli topraklarıyla ünlü Çukurova, Menderes Havzası, Bursa ovaları, Sakarya boyları ve uçsuz bucaksız Konya Ovası değil de Trakya? Cevap! Şimdi biz, tüm Trakya kahvehanelerinde konuşulan şu soruyu buradan da soralım: Trakya köylüsünün kabusu olan bu durum nerede son bulacak?” ifadelerini kullandı.” 

 
Bu içerik 1215 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi