Bu İçeriği Paylaş
13 Mart 2018 Salı

Bakanlar Uzunköprü’ye Müjdelerle Geldiler


Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ilçemizde tamamlanan İmam Hatip Okulunun açılışını yapmak üzere Uzunköprü’ye geldi. İki bakanda konuşmalarında Uzunköprü adına birbiri ardına müjdeler sıralarken, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, açılışı yapılan İmam Hatip Okuluna Edirneli eski bakan Kemal Unakıtan’ın adının verileceğini söyledi. Veysel Eroğlu’da Ergene Nehri ıslah ve temizlik faaliyetleri için bir çok projenin hazırlandığını müjdeledi.
 
2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılına yetiştirilen İmam Hatip Okulunun açılışını yapmak üzere Uzunköprü’ye gelen bakanlar İsmet Yılmaz ve Veysel Eroğlu’nu İmam Hatip Okulu önünde öğrenciler karşıladı. Öğrencilerin ve Uzunköprü İmam Hatip Mezunları Derneği Üyelerinin çiçek takdim ettiği bakanlar öğrenciler ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Daha sonra okul içerisinde açılışın yapılacağı alan gelen bakanlar, partililerin ve vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Bir öğrencinin bakan İsmet Yılmaz ve Veysel Eroğlu’na zeytin dalı hediye etmesi dikkatleri çekti. Vatandaşları tek tek selamlayan bakanlar, protokolde kendilerine ayrılan yerlere geçmeden önce Uzunköprü Ak Parti İlçe Teşkilatının hediyelerini kabul etti.Allah’ın doksan dokuz isminin yazılı olduğu hat tablosunu İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz sunarken, İlçe kadın kolları başkanı Azbiye Ataş’ta iki bakana Uzunköprüspor atkısı hediye etti.  Programa başlamadan önce saygı duşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
 
VALİ ÖZDEMİR, “BU ÇATI ALTINDA GÜZEL NESİLLER YETİŞECEK”
Açılış programında ilk olarak Kuran-ı Kerim Tilaveti okundu. Konuşma yapmak üzere kürsüye gelen Edirne Valisi Günay Özdemir, yapılan hizmetin büyük olduğunun altını çizerek emeği geçen herkese teşekkür etti. Özdemir, konuşmasının devamında, “Sayın bakanlarımıza sizlerin huzurunda tekrardan hoş geldiniz diyorum. Bu güzel eğitim yuvasının açılışında bizleri onurlandırdıkları içinde ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Eğitimin toplumumuzun en önemli öğesi olduğunu bildiğimiz için yapılan eğitim harcamalarını ve projelerini her daim destekledik. Bu eğitim yuvasından geleceğe yön verecek nesiller yetişecektir. Açılışını yaptığımız bu alanı okul yapılması için bizlere tahsis eden Orman Bakanımıza teşekkür ediyorum. Okul, yatakhane ve etüt salonlarının yapılmasında emeği geçen tüm kamu ve kurum çalışanlarına da emeklerinden dolayı kutluyorum. Bu ve bunün gibi daha nice eğitim yuvalarının açılışını yapmaya Allah bizlere nasip etsin” dedi.
 
BAKAN YILMAZ, “OKULUMUZA KEMAL UNAKITAN’IN İSMİNİ VERİLECEK”
Vali Günay Özdemir’in ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Türkiye’nin eğitimde son 15 yılda muazzam bir atılım gerçekleştirdiğini söyledi. Yılmaz, açılışı yapılan İmam Hatip Okuluna da, Edirneli eski Bakan Kemal Unakıtan’ın isminin verileceğini duyurdu. Yılmaz daha sonra şunları kaydetti, “İmam Hatip Okulumuz ve pansiyonumuz öncelikle Uzunköprü’ye hayırlı olsun. Her fert gibi tüm bakanlarımızın öncelikle eğitim için neler yapabiliriz demesi gerekmektedir. Belediye Başkanımız, Kaymakamımız, Valimizi bu okul için katkılar sundular. Bir kez daha kendilerine teşekkür ediyorum. Türkiye son 15 yıldı eğitim ve öğretim alanında çok ilerlerdi. Eğitimi ihmal ederseniz her şeyi ihmal etmişsiniz demektir. Türkiye'nin eğitimi iyi bir noktaya gidiyor. Aka gibi hocalarımız nice cevherler yetiştirdi. Bakın Türkiye'nin lise öğrencisi Amerika'ya gittiğinde üçüncü sınıfta. Dolayısıyla diyor ki 'Türkiye'nin lise mezunu, Amerika'daki üniversiteden bile irfan olarak çok daha öndedir” dedi.

“2019 YILINA KADAR İKİLİ EĞİTİM KALDIRIYORUZ”
En fazla payın eğitime ayrıldığını söyleyen Yılmaz, 2019 yılına kadar da ikili eğitime son vereceklerini belirtti. Yılmaz, “Bugün verdiğimiz eğitim dünden daha kaliteli; yarın verdiğimiz eğitim de bugünden daha kaliteli olacak ki; biz kendi üzerimize düsen sorumluluğu yerine getirmiş olalım. Eğitim meselesini hallederseniz, sağlık meselesini de halletmiş oluyorsunuz. Biz hükümet olarak en çok kaynağı eğitime ayırdık 122 milyar Türk Lirası toplam bütçenin yüzde onu. Bugüne kadar hiçbir hükümet bu kadar kaynağı eğitime ayırmadı. Bu kaynak ile 270 binin üzerinde derslik yaptık. İstiyoruz ki İstanbul'da 2019 yılına kadar ikili eğitime son verelim evlatlarımız sabah çok erken gelip koşturur gibi teneffüslerde vakit geçirmesin. Dolayısı ile on dakika gibi bir teneffüsler ile değil daha rahat edecekleri bir eğitim alsınlar istiyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

BAKAN EROĞLU, “ERGENEYİ HEM TEMİZLEYECEĞİZ, HEM ISLAH EDECEĞİZ”
İsmet Yılmaz’ın ardından son olarak konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Orman ve Su İşler Bakanı Veysel Eroğlu, Uzunköprü’nün en çok yatırım yapılan ilçe olduğunu vurguladı ve yapımı devam eden projeler ile Uzunköprü çevresinin tarıma ve hayata elverişli hale getirildiğini söyledi. Eroğlu konuşmasının devamında şunları kaydetti, “Bir kere, derelerin yataklarının temizlenmesi gerekiyordu hakikaten, biz bu vazifeyi DSİ’ye verdik, oradaki bütün dere yatakları temizleniyor. Aynen içme suyu temininde olduğu gibi bu belediyelerin atık su ileri biyolojik arıtma tesislerinin -gerekirse, yapamıyorsa ana kolektörlerinin dahi 1053 sayılı Kanun kapsamında Devlet Su İşleri tarafından yapılması şeklinde bir kanun değişikliği yapıldı ve buna göre biz orada 13 tane şehrin atık su ileri biyolojik arıtma tesislerini hazırladık. Hatta bu konuda biliyorsunuz benim kitabım var, bütün üniversitelerde o okutulur, atık suların arıtılması diye ve hakikaten biz orada dünyanın en ileri arıtma tesisini, son on beş yılın teknolojisini uyguladık. Denetimler sıklaştı 11’inci pakette. 12’nci pakete gelince, bu deşarj standartları daha da sıklaştırıldı yani normalde Ergene için sulama suyu, hatta daha ileride daha kaliteli su kullanmak için deşarj suyu yani fabrikaların atık su arıtma tesislerinden çıkan suyun kalitesi, standartları daha da yükseltildi. Taşkın için erken uyarı sistemleri kurduk, bir de yeraltı suyunun kontrolü için çalışmalar yaptık. 15’inci pakette ise orada, Trakya’da ne kadar baraj, gölet ve sulama tesisi varsa modern sulamaya geçmek maksadıyla bir çalışma yaptık, hatta TRAGEP adıyla -Trakya Gelişim Projesi adıyla  bunu ilan ettik. Edirne’nin sıkıntısı vardı, bir isale hattı yaptık, şimdi diğer bütün bölgenin içme suyu ihtiyacını karşılayacak. Yapılan göletler ile birlikte Uzunköprü en çok iş yapılan alanlar arsında ilk sırada. Bu faaliyetler artarak devam edecek” dedi.
 
KEMAL UNAKITAN İMAM HATİP LİSESİNİN AÇILIŞI YAPILDI
Veysel Eroğlu’nun konuşmasının ardından Edirne Valisi Günay Özdemir İki Bakana’da Paşabahçe’nin özel olarak ürettiği Uzunköprü’yü temsil eden seramik bir çanak hediye etti. Ardından tüm protokol üyelerinin katılımı ile okulun açılış kurdelesi kesildi. Açılışın ardından okulu gezen bakanlar, etüt çalışması yapan bir sınıdı ziyaret ederek dersi dinlediler. Öğrencilere çeşitli sorular soran bakanlar, daha sonra Uzunköprü’den ayrılarak, gerçekleştirilecek toplu tesis açılışı için Edirne’ye gittiler. 
 

 
Bu içerik 282 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi