Bu İçeriği Paylaş
18 Aralık 2017 Pazartesi

Trakya Üniversitesi Kudüs Kararına Karşı Bildiri Yayınladı

Trakya Üniversitesi Senatosu resmi internet sayfasında “Kudüs Kararı ile ilgili sonuç bildirgesine yansıyan kararları destekliyoruz” şeklinde yazılı açıklama yaptı.


Trakya Üniversitesi (T.Ü.) Senatosu Kudüs'ün ABD tarafından tek taraflı olarak İsrail'in başkentli ilan edilmesini kınadıklarını belirten oy birliği ile aldığı kudüs kararını internet sayfasında yayınladı. Bildiride; "İnsanlığın ve üç semavi dinin ortak merkezi ve Müslümanların ilk kıblesi olan kutsal şehir Kudüs’ün, 06 Aralık 2017 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin tek taraflı kararı ile İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesi kabul edilemez bir durumdur. 
 
Üstelik bu karar Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde alınan 242 ve 338 sayılı kararlara aykırı olması nedeniyle uluslararası hukukla da çelişmektedir. Bu nedenle uluslararası hukukun yok sayılarak Kudüs’ün İsrail’in başkenti yapılmasına ilişkin çabaları kınıyor, bölgede yaşanan çeşitli gerginliklere, bir yenisini daha ekleyecek olan ve bölgenin çatışma potansiyelini tetiklemekten öte bir anlam taşımayan bu kararı reddediyor ve bu bağlamda İslam İşbirliği Teşkilatı’nın İstanbul’da toplanan olağanüstü zirvesinde alınmış olan ve sonuç bildirgesine de yansıyan kararları destekliyoruz" şeklinde belirterek kamuoyuna saygıyla duyurduğunu bildirdi.           
 Gizem KUL B(11)
 

 
Bu içerik 210 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi