Bu İçeriği Paylaş
11 Haziran 2018 Pazartesi

Edirne Lavanta Bahçesine Döndü


Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Edirne Tanıtım Turizm Derneği işbirliğinde 7-10 Haziran 2018 tarihlerinde Edirne Lavanta Tarla Günleri ‘Edirne Lavanta  Kokacak ’ adlı  etkinlikler organize etti.​ Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün 5 yıldan beri yürüttüğü çalışmalar sonucu Edirne ve Trakya’da lavanta tarımını geliştirmeye yönelik lavanta tarla günleri organize ediliyor.
 
Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu gazetemize yaptığı açıklamada şunları kaydetti, “Edirne’de tarımsal çeşitliliği artırma, ekonomik, tarımsal girdilere katkı sağlama ve tarım odaklı kültürel, gastronomi turizmine destek amacı ile Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Edirne İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Edirne Tanıtım Turizm Derneği işbirliğinde 7-10 Haziran 2018 tarihlerinde Edirne Lavanta Tarla Günleri ‘Edirne Lavanta Kokacak ’ adlı etkinliklerinde lavanta tarımının ve getirilerinin görsel, turistik öğelerle tanıtımına yer verdi. Bu etkinliklere Edirne’de üretim yapan kozmetik ve kimya firması PERAJA da ana sponsor olarak destek verdi. Edirne bir turizm şehri biz Edirne turizmini 12 ay aktif olmasını ve alternatifleri artırarak her türlü potansiyelini kullanması için çalışıyoruz. Gastronomi, etkinlik ve agroturizm eğilimi ve ilgisi Dünya’da giderek artıyor. Bu anlamda görsellik ve turizm öğesi olarak Dünya’yı etkisi altına almış lavantanın cazibesini Edirne ile örtüştürmek için bu tip etkinliklerle işbirliği içinde çalışmalar yapalım dedik. Enstitümüz öncülüğünde Edirne İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğinde ve Edirneli bir firma olan PERAJA desteği ile bu etkinlikleri düzenliyoruz. Bu yıl belirli hedef gruplara yönelik etkinlikler düzenledik. Özellikle lavantanın görselliği ve fotoğraf gücünden yararlanmak için odaklandık. Belki ilerde hem diğer tarımsal ürünlerin satıldığı, gastronomi turistlerinin ve fotoğrafçıların akın ettiği bir lavanta köyümüz olacaktır. Lavantanın pazar bulması paralelinde hem tarımdan hem turizmden kazanacağız. Gelecek yıllara Edirne’de lavanta tarımı arttığı ölçüde bu etkinlikler de zenginleştirilebilinir. Bu kapsamda çeşitli​ ​aktiviteler planlanmıştır. Etkinliklere katılımınız bizleri sevindirir” görüşlerini dile getirdi.

 
Bu içerik 88 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi