Bu İçeriği Paylaş
18 Haziran 2018 Pazartesi

Ergin, “Önemli Olan Vaatlerin Uygulanmasıdır”

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, 24 Haziran Erken Genel Seçimleri öncesinde seçim beyannamelerinde yer alan tarımın geleceğini ele alarak, “Seçim beyannamelerine pek çok şey yazılır. Önemli olan uygulamadır” dedi.


24 Haziran Erken Genel Seçimlerine sayılı günler kaldı. Seçim beyannamelerinde ülke tarımının gidişatını ele alan Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, cumhuriyet tarihinde ilk kez kurbanlık hayvan ithalatının yapıldığını ve devam ettiğini söyledi. Partilerin seçim beyannamelerinde tarıma ilişkin önemli hedeflerin konulduğunu önemli olanın ise uygulamada geçerliliğinden söz eden Ergin, “Türkiye'nin geleceği açısından 24 Haziran'da çok önemli bir seçim yapılacak. Seçim meydanları hareketlenmeye başladı. Siyasi partiler, seçim beyannamelerini açıkladı. Vaatler baş döndürücü. Partilerin seçim beyannamelerinde tarıma ilişkin de önemli hedefler, vaatler var. Bu hedefler ne kadar gerçekçi? Ne kadarı uygulanabilir? Cumhuriyet tarihinde ilk kez kurbanlık hayvan ithalatı yapıldı. Uzun yıllardan sonra karkas et ithalatı başladı ve devam ediyor. Hayvancılık sektörü 1980'den sonra en büyük çöküşü son iki yılda yaşadı. Hayvan varlığı azaldı. Tarım ürünleri ihracatının doğrudur. Fakat ithalatı daha çok arttı. Dünyanın en büyük 8. Avrupa'nın en büyük tarım ekonomisine sahip olan Türkiye, son 8 yılda dünyanın en büyük pamuk ithalatçısı oldu” dedi.

“VERİLEN SÖZLER KENDİSİNİ UYGULAMADA GÖSTERECEK”
Seçim zamanlarında tarım sektörünün özellikle önemsendiğini ve bunun bilhassa yapıldığını belirten Ergin, Türkiye’nin potansiyeli yüksek bir ülke olduğunu ve kağıt üzerinde geçen sözlerin uygulama alanının olması gerektiğini söyleyerek, şunları kaydetti: “Tarımla ilgili pek çok yasa çıkarıldı. En önemlisi Tarım Yasası. Yasa'ya göre tarımsal destekler Gayri Safi Milli Hasıla'nın en az yüzde 1'i olması gerekiyor. Tam 14 yıl geçti, yasanın bu maddesine hiç uyulmadı. Türkiye'nin havzalara bölündüğü doğru. Fakat sadece kağıt üzerinde bölündü. Uygulamada somut bir tek adım atılmadı. Tarımsal destekler havza modeline göre değil, eskisi gibi alan bazlı veya prim desteği şeklinde veriliyor. Seçim dönemleri tarım sektörü tarafından çok önemsenir. Çünkü tarımsal destekler bu dönemlerde daha düzenli ödenir. Ürün fiyatı ve desteklemeler daha çok artırılır. Geleceğe ilişkin umutlar tazelenir. Önemli olan kağıt üzerinde hedef belirlemek, söz vermek değil. Seçim beyannamelerine pek çok şey yazılır. Önemli olan uygulamadır. Uygulamaya bakıldığında ise Türkiye'nin sahip olduğu coğrafi konum, iklim şartları, toprak yapısı, doğal kaynakları ve birikimi ile tarımda çok büyük potansiyele sahip. Bugüne kadar tarımsal potansiyel iyi değerlendirilemediği çok açık. Cumhuriyet'in 100. yılına kadar bu potansiyel değerlendirilse Türkiye, gerçekten dünyanın sayılı tarım ülkelerinden birisi olur” değerlendirmesinde bulundu.

ERGİN, KAYMAKAM DEMİR’E ÇELTİK ARAZİLERİNİ GEZDİRDİ
Meriç Kaymakamı Erinç Demir, ilçedeki çeltik arazilerini gezerek üreticilerle bir araya geldi.  Kaymakam Demir, ilçenin verimli topraklarında kaliteli çeltik üretimi yapıldığını söyledi. Çeltik kadar fıstık üretimine de önem verdiklerini belirten Demir, şunları kaydetti, “Meriç İlçe kaymakamı Erinç Demir burada yaptığı açıklamada “Meriç artık Edirne’de değil, bölgede ve ülke genelinde çeltik ve Fıstık üretiminde de markalaşma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. İlçemizde şu anda 87 bin dekarlık alanda çeltik yaklaşık 5 bin dekarlık alanda da fıstık üretimli yapılmakta. Bu üretim bölgeye önemli bir katma değer sağlıyor. Biz, özellikle fıstık ekiminin artacağına inanıyoruz. Çünkü Meriç iklim, su kaynakları ve deneyimli üreticileri ile bunu yapabilecek potansiyele sahip. Biz buradan şunu söyleyebiliriz, Meriç ilçemizde üretim yapmak isteyen çiftçilerimize elimizden gelen tüm bürokratik işlemlerde kolaylık sağlayacağımızı taahhüt ediyoruz, yeter ki üretim yapsınlar bu üretimimizi zenginleştirelim.”

“POTANSİYELİMİZ ÇOK YÜKSEK”
Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin de ilçenin geniş ve verimli arazilere sahip olduğunu ifade etti.” Sağlıklı ve kaliteli üretim yaptıklarını vurgulayan Ergin, “İlçemizde 87 bin dekar Çeltik, 5 bin dekar fıstık 50 bin dekar ayçiçeği 60 bin dekar buğday ekilebilen alan var. Ülke ve İlçemizin potansiyeli var çiftçimize gerekli destek verilirse Türk çiftçisi en iyisini en güzelini yapacaktır” diye konuştu. 

 
Bu içerik 422 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi